WITAJ W

Sigma
Challenge

Podejmij wyzwanie!
Studiujesz? Weź udział w wyjątkowym konkursie wiedzy! Wybierz kategorię, w której chcesz się sprawdzić i zawalcz o nagrody! Sprawdź, czy jesteś Sigmą!

Mecenasi Sigma Challenge

Logo partnera
Logo partnera
Logo partnera
Logo partnera
Logo partnera
Logo partnera

SIGMA CHALLENGE

Bądź częścią tego wyzwania!

Studiujesz na studiach jednolitych magisterskich lub I, II stopnia? Masz między 18 a 26 lat? Zgłoś się do wyjątkowego konkursu wiedzy! Zapoznaj się z listą kategorii, wybierz dziedzinę, w której czujesz się najlepiej i podejmij wyzwanie. 28 maja weź udział w wielkim teście i sprawdź, czy jesteś Sigmą!
Zapoznaj się z regulaminem i powalcz o nagrody!

Zgłoś się

Dlaczego warto?

Podpis pod zdjęciem

Sprawdzisz swoją wiedzę w wybranej dziedzinie

Podpis pod zdjęciem

Zyskasz dodatkową motywację do nauki

Podpis pod zdjęciem

Możesz wygrać świetne nagrody

do wygrania

10000 zł

oraz laptop Lenovo Yoga Pro w kategorii Omnibus

i

7000 zł

oraz laptop Lenovo Yoga w kategorii tematycznej

Startuj w kategorii, w której czujesz się najlepiej.
Każda kategoria ma swoją nagrodę główną: kategorie tematyczne 7000 zł oraz laptop Lenovo Yoga 7-14 Ryzen 7, kategoria Omnibus 10000 zł oraz laptop Lenovo Yoga Pro 7-14 Ryzen AI 9

Zainteresowaliśmy Cię?

Wypełnij formularz do 26 maja, do godz. 14:00!

Ważne daty

Start
zapisów

Podpis pod zdjęciem
29 kwietnia

Koniec
zapisów

Podpis pod zdjęciem
26 maja,
godz. 14.00

Wielki
test

Podpis pod zdjęciem
28 maja,
godz. 15.00 i 16.00

Ogłoszenie
wyników

Podpis pod zdjęciem
9 czerwca
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Sprawdź, co Cię czeka

Podpis pod zdjęciem

Formuła

Test będzie miał formułę online. Równolegle w 5 kategoriach tematycznych, więc wybierz mądrze, w której z nich chcesz podjąć wyzwanie. Myślisz, że znasz się na wszystkim? Sprawdź to – kategoria Omnibus odbędzie się po tematycznych, więc udział w niej może wziąć każdy.

Podpis pod zdjęciem

Zadania

Włącz czujność i nie daj się zaskoczyć! Test będzie się składał z kilkudziesięciu pytań w różnej formie: prawidłowa będzie jedna odpowiedź, a może kilka, czasem trzeba będzie coś uporządkować, a czasem dobrać w pary. Nie ma nudy!

Podpis pod zdjęciem

Czas

Każdy test będzie trwał ok. 50 min. Testy w kategoriach tematycznych rozpoczną się o godzinie 15.00, a Omnibus o 16.00.
Spiesz się (nie)powoli – na udzielenie odpowiedzi na każde z pytań będziesz mieć ograniczony czas!

Podpis pod zdjęciem

Zwycięzcy

Im bliżej będziesz 100% poprawnych odpowiedzi, tym większe masz szanse na sukces! Ale może się też okazać, że czas to pieniądz – bo przy takiej samej liczbie punktów, o zwycięstwie zadecyduje to, kto szybciej poradził sobie z zadaniami!

Kategorie konkursowe

ai

Nowoczesne technologie

Czasem myślisz, że możesz być drugim Markiem Zuckerbergiem lub kolejną Susan Wojcicki. Dzień zaczynasz od sprawdzenia, czy sztuczna inteligencja już przejęła kontrolę nad światem. Wiesz, za ile lat będziemy latać samochodami i kiedy skolonizujemy Marsa. No i oczywiście masz wszystkie najnowsze gadżety! Innymi słowy – technologie to Twoja pasja.
Dołącz do testu i zweryfikuj swoją wiedzę o nowoczesnych technologiach!
Opiekunka kategorii:dr hab. Aleksandra Przegalińska
Wsparcie redakcyjne XYZ:cezary szczepański
ekono

Ekonomia, gospodarka i finanse

Niektórzy mówią, że są jastrzębiami, ale Ty wiesz, że jesteś sokołem. Sokołem ekonomii i finansów! Masz dziesiątki pomysłów na biznes, wiesz kiedy najlepiej kupić funty egipskie, analizujesz zachowania nabywców różnych coinów, a przy tym rozumiesz, czemu ekonomia jest nauką społeczną, a nie ścisłą. 
Sprawdź swoją wiedzę z zakresu ekonomii, gospodarki i finansów! 
Opiekunka kategorii:prof. Elżbieta Mączyńska
Wsparcie redakcyjne XYZ:Marek skawiński,
michał kulbacki
med

Zdrowie i medycyna

Jesteś jedną z tych osób, które nie muszą googlować objawów. Wiesz, co może oznaczać ból w mostku i że czasem, kiedy coś strzyka w krzyżu, tak naprawdę winna może być…wątroba. Interesują Cię najnowsze odkrycia medycyny, wiesz, że szczepionki nie powodują łączności z kosmosem i że za dużo etanolu może zwiększyć ryzyko choroby Alzheimera. A do tego rozszyfrujesz każdą wypisaną przez lekarza receptę.
Przekonaj się, ile wiesz o zdrowiu i medycynie!
Opiekun kategorii:Prof. Maciej Banach
Wsparcie redakcyjne XYZ:Mariusz Bartodziej
eco

Energetyka i przemysł

Wiesz, ile było rewolucji przemysłowych i skąd napłyną kolejne. Orientujesz się w bazach surowcowych, okręgach przemysłowych i wyzwaniach przemysłu. Wiele mówią Ci takie skróty jak OZE, OSD i GOZ, a do tego nie możesz już doczekać się pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
Sprawdź swoją wiedzę w tej kategorii!
Opiekun kategorii:Prof. mariusz ruszel
Wsparcie redakcyjne XYZ:Barbara Oksińska
sport

Sport i marketing sportowy

Wiesz, kto był w szerokiej kadrze Polski na ostatnie mistrzostwa świata w siatkówce, orientujesz się w zasadach saneczkarstwa, a przed znajomymi błyszczysz znajomością niszowych dyscyplin. Do tego znasz wysokość największego kontraktu sponsorskiego w historii sportu, livescore sprawdzasz częściej niż prognozę pogody i rozumiesz, czym różni się marketing sportowy od marketingu sportu.
Ta kategoria jest dla Ciebie!
Opiekun Kategorii:Prof. Andrzej Sznajder
Wsparcie redakcyjne XYZ:Michał Banasiak,
Marek Deryło
omni

Omnibus

Wiesz wszystko o wszystkim i orientujesz się, co dzieje się wszędzie i naraz? Twoi znajomi dzwonią do Ciebie z pytaniami z każdej dziedziny? A może nawet zadzwonił już do Ciebie „telefon do przyjaciela” z Milionerów?
Podejmij wyzwanie i sprawdź swoją wiedzę z różnych obszarów! 
Opiekun Kategorii:Prof. Michał Kleiber
Wsparcie redakcyjne XYZ:Katarzyna Mokrzycka, Paweł sołtys

FAQ

Czy mogę wziąć udział w konkursie?

W ilu kategoriach mogę spróbować swoich sił?

Co trzeba zrobić, żeby zgarnąć nagrodę?

Jak będzie wyglądał proces logowania się do testu?

Czy udział w konkursie jest płatny?

Poznaj opiekunów kategorii konkursowych

Dr hab. Aleksandra Przegalińska

Profesorka Akademii Leona Koźminskiego, doktorka habilitowana w dziedzinie nauk o zarządzaniu. Doktoryzowała się w zakresie filozofii sztucznej inteligencji w Instytucie Filozofii UW. Obecnie jest Prorektorka ds Innowacji oraz AI w Akademii Leona Koźmińskiego, a także naukową doradczynią Campus AI. Od 2016 prowadziła badania w Massachusetts Institute of Technology w Bostonie. Absolwentka The New School for Social Research w Nowym Jorku. Aktualnie Senior Research Associate w Center for Labour and Just na Harvardzie. Interesuje się rozwojem sztucznej inteligencji, przetwarzaniem języka naturalnego, uczeniem maszynowym, robotami społecznymi i technologiami ubieralnymi.

Dr hab. Aleksandra Przegalińska
Prof. dr hab. n. med. Maciej Banach

Prorektor ds. Collegium Medicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II kierownikiem Zakładu Kardiologii Prewencyjnej i Lipidologii UM w Łodzi oraz adiunkt w Ciccarone Center for the Prevention of Cardiovascular Disease, Johns Hopkins University School of Medicine, Baltimore USA. Jest przewodniczącym Lipid and Blood Pressure Meta-analysis Collaboration Group, a także Międzynarodowego Panelu Ekspertów Lipidowych (International Lipid Expert Panel). Założyciel i prezes fundacji – Think-Tank „Innowacja dla zdrowia”. Znajduje się w grupie 1% najbardziej cytowanych naukowców na świecie (wg Clarivate), a także w grupie 5 najlepszych światowych ekspertów według ExpertScape w dziedzinie zaburzeń lipidowych. Jest laureatem wielu nagród oraz 5 doktoratów Honoris Causa.

Prof. dr hab. n. med. Maciej Banach
Prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, profesor nauk ekonomicznych, związana ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie – organizatorka i kierownik Podyplomowych Studiów Wyceny Nieruchomości. Członkini Rady do spraw Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji w Narodowej Radzie Rozwoju przy Prezydencie RP. Członkini Prezydium Komitetu Prognoz i Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Członkini Rady Naukowej Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN. Prezes honorowa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. 

Prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska
Prof. dr hab. Michał Kleiber

Prezes PAN (2007-2014), Minister Nauki (2001-2005), Społeczny Doradca Prezydenta RP (2006 – 2010), aktualnie przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Jest specjalistą w zakresie zastosowań metod komputerowych w nauce, technice i medycynie. Zajmuje się także problematyką prorozwojowej polityki państwa, strategią rozwoju edukacji, nauki i innowacyjności gospodarki oraz popularyzacją nauki. Wykładał wiele lat w Niemczech, USA i Japonii.

Prof. dr hab. Michał Kleiber
Dr hab. Mariusz Ruszel

Profesor Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza oraz prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza. Pomysłodawca i przewodniczący komitetu organizacyjnego cyklicznej Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Laureat stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego dla wybitnego młodego naukowca (2017). Członek Niezależnej Grupy ds. Oceny Naukowej (Independent Scientific Evaluation Group, ISEG) programu „Nauka dla Pokoju i Bezpieczeństwa” NATO (2022-2024). W 2022 roku nagrodzony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Dr hab. Mariusz Ruszel
Prof. dr hab. Andrzej Sznajder

Profesor w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Zajmuje się naukowo i dydaktycznie problematyką marketingu – marketingu międzynarodowego, marketingu z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych i marketingu sportu. Twórca i kierownik Podyplomowych Studiów Marketingu Sportu i Podyplomowych Studiów Zarządzania w Sporcie. Były członek banku informacji w Polskim Związku Piłki Nożnej i Komisji Marketingu PKOl.

Prof. dr hab. Andrzej Sznajder
Cezary Szczepański

Od kilkunastu lat piszę o biznesie, szczególnie tym innowacyjnym i otwartym na światowe trendy. W XYZ dbam o to, byście mogli dowiedzieć się o tym, co ważnego dzieje się w Polsce (i nie tylko), szczególnie w obszarze technologii, startupów i biznesu 4.0.

Cezary Szczepański
Marek Skawiński

Główny ekonomista XYZ, przygotowuje analizy makroekonomiczne, sektorowe oraz dotyczące finansów publicznych. Były dyrektor Departamentu Polityki Makroekonicznej w Ministerstwie Finansów. W wolnym czasie: góry oraz literatura piękna.

Marek Skawiński
Michał Kulbacki

Tworzę analizy makroekonomiczne i sektorowe oparte na danych. Staram się w przystępny sposób przedstawiać kluczowe zjawiska oraz trendy. Prywatnie muzyka, szczególnie na koncertach oraz bieganie.

Michał Kulbacki
Mariusz Bartodziej

W skrócie: ambitny, dociekliwy i uparty. Tematy zgłębiam od A do Z, bo jakość zawsze się obroni. Piszę o handlu, FMCG, ochronie zdrowia, wszelkich M&A oraz funduszach PE, PD oraz VC. Prywatnie po drodze mi z reportażami i sportem.

Mariusz Bartodziej
Barbara Oksińska

Piszę o energetyce, górnictwie i przemyśle. Gonię za newsami, ale lubię też się zatrzymać, by spojrzeć na branżę z różnych perspektyw. W wolnym czasie czytam książki, głównie reportaże, gdy mam więcej czasu, to pakuję plecak i jadę w Bieszczady.

Barbara Oksińska
Michał Banasiak

Człowiek od sportu w polityce i polityki w sporcie. Współzałożyciel Polskiego Instytutu Dyplomacji Sportowej. Piszę także o finansowej stronie sportu i prowadzę podcast „Sport to pieniądz.”

Michał Banasiak
Marek Deryło

Dziennikarz sportowy, w ostatnich latach m.in. korespondent z Wimbledonu i kortów Rolanda Garrosa. Miłośnik historii oraz – zgodnie z wykształceniem – świata finansów. Poza tym przekonany, że zbyt ochocze mówienie o sobie jest w złym guście.

Marek Deryło
Katrzyna Mokrzycka

Jestem dziennikarzem gospodarczym. Doświadczenie zawodowe gromadzę od prawie trzech dekad w największych tytułach biznesowych. Robię wywiady z ludźmi nieoczywistymi. Żegluję.

Katarzyna Mokrzycka
Paweł Sołtys

Człowiek co najmniej kilku talentów. Rodzic, dziennikarz ekonomiczny, przedsiębiorca medialny, pasjonat dobrej muzyki, narciarstwa alpejskiego, podróży i odkrywania tego, co nieodkryte.

Paweł Sołtys

Organizatorzy

Podpis pod zdjęciem
Podpis pod zdjęciem

Mecenasi

Podpis pod zdjęciem
Podpis pod zdjęciem
Podpis pod zdjęciem
Podpis pod zdjęciem
Podpis pod zdjęciem