Słowniczek (często nieoczywistych) pojęć ekonomicznych
Ekonomia to nie tylko PKB i inflacja – to także enigmatyczne pojęcia, które wpływają na nasze życie, choć często pozostają poza codziennym radarem. Ten słowniczek pomaga zrozumieć zarówno fundamenty systemu gospodarczego, jak i jego mniej oczywiste mechanizmy – od podatków, przez banki centralne, aż po zmiany klimatyczne.
Michał Kulbacki
Marek Skawiński Willow. Komputer kwantowy i przereklamowana rewolucja
Oszałamiające liczby dotyczące możliwości nowego komputera kwantowego Willow od Google to świetny, choć w dużej mierze PR-owy zabieg – twierdzą eksperci. Choć kwantowa rewolucja zdaje się coraz bliżej, to nadal pozostaje perspektywą najbliższych lat, a nie dni.
Cezary Szczepański Od promocji krwiodawstwa po kryptoreklamę piwa. Piłkarskie kampanie społeczne – autentyczne zaangażowanie czy marketingowy chwyt?
Trzy tajemnicze kropki zamiast nazwisk piłkarzy. Brak nazwisk, nawiązujący do choroby Alzheimera. Żałobna czerń i kobiecy róż. Pomysłów na wykorzystanie koszulek do promocji kampanii społecznych nie brakuje. Niektóre przynosiły spektakularne efekty, wywołując lawinowy wzrost liczby krwiodawców, inne okazywały się jedynie reklamą opakowaną w szaty prospołecznych działań. O niemal wszystkich było głośno, choć z bardzo różnych powodów.
Michał Banasiak Wydatki publiczne w Polsce i UE. Ile ich jest i na co są przeznaczane na 9 wykresach
47 proc. PKB wyniosły wydatki publiczne w Polsce w 2023 r. wg danych, które dziś publikuje Eurostat. Zwraca uwagę znaczny wzrost wydatków na zdrowie. Na co Polska wydaje relatywnie więcej, a na co mniej niż inne kraje Unii?
Marek Skawiński Więcej energii ze słońca niż z węgla. Tak wygląda zielona transformacja UE
W 2024 r. energia słoneczna była najszybciej rosnącym źródłem energii w UE. Fotowoltaika odpowiadała za 11 proc. wyprodukowanego prądu, po raz pierwszy przewyższając udział węgla. Z kolei farmy wiatrowe drugi rok z rzędu wytworzyły więcej prądu niż elektrownie gazowe. To wnioski z najnowszego raportu Ember.
Barbara Oksińska W 24 wykresy przez 2024. Ekonomiczne podsumowanie roku w Polsce i na świecie
Przedstawiamy kluczowe zjawiska, które zdefiniowały mijający rok.
Michał Kulbacki Trendy w technologiach, które zmienią świat w 2025 r. AI, dezinformacja i… wojna o chipy
Rewolucja technologiczna nie zwalnia. Ten rok będzie pełny nowych osiągnięć, walki z ich konsekwencjami oraz geopolitycznej burzy. Oto trendy, które zdominują świat technologii.
Cezary Szczepański Ochrona zdrowia w Polsce. Czego możemy się nauczyć z doświadczeń Wielkiej Brytanii?
W Polsce toczy się debata dotycząca systemu ochrony zdrowia. 25 lat temu Tony Blair, premier Wielkiej Brytanii, ogłosił drastyczne zwiększenie finansowania tego sektora. Warto się przyjrzeć, jakie były konsekwencje tej decyzji.
Marek Skawiński To był spokojniejszy rok na rynku energii. Tak wyglądały ceny prądu w Polsce na tle Europy
Polskie gospodarstwa domowe w 2024 r. płaciły jedne z najniższych stawek za energię elektryczną w Unii Europejskiej, niemal o połowę mniej niż odbiorcy w Niemczech. Inaczej sytuacja wyglądała w przypadku polskich przedsiębiorstw, które wydawały na prąd więcej niż ich konkurenci z krajów sąsiednich.
Barbara Oksińska Rafael Nadal kończy karierę. Żeby pojąć jego wielkość, poznaj historię o czekoladce i Novaku Djokoviciu
Rafael Nadal, jeden z największych sportowców w historii, rozegrał we wtorek ostatni profesjonalny mecz singlowy. Zostawił nam do rozwiązania niezwykle interesującą łamigłówkę. Jak ocenić jego rywalizację z Novakiem Djokoviciem – kto tak naprawdę wygrał?
Marek Deryło 49-letni Ukrainiec Władimir Kliczko „poważnie rozważa” powrót na ring. Co nim kieruje?
W przeszłości Władimir Kliczko mawiał, że urodzonym wojownikiem jest jego brat Witalij, a nie on. Wspominał, że na początku mocno odpychała go brutalność boksu. Tymczasem brat został politykiem i o powrocie na ring nie myśli, a Władimir po ośmiu latach sportowej emerytury znów może się bić.
Marek Deryło Czy nastanie Sochanomania
Polak Jeremy Sochan, ekstrawagancki koszykarz San Antonio Spurs, efektownie zaczął swój trzeci sezon w NBA. Okoliczności mu sprzyjają, możemy być świadkami narodzin gwiazdy. Będą one interesujące również z marketingowego punktu widzenia.
Marek Deryło Niepewne inwestycje w farmy słoneczne. „Branża szoruje po dnie”
Polska w najbliższych latach będzie mierzyć się z potężną luką wytwórczą w energetyce, a jednocześnie nakłada szereg barier na rozwój energetyki słonecznej – alarmuje Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki. Z najnowszego raportu tej organizacji wynika, że ponad 40 proc. ankietowanych inwestorów zrezygnowało z budowy farm słonecznych z powodu przedłużających się procedur administracyjnych. A nie jest to jedyny problem branży.
Barbara Oksińska Amerykańskie surowce zyskują na znaczeniu. Wypełniają lukę po dostawach z Rosji
Polska odcięła się od dostaw z Rosji kluczowych surowców energetycznych, a rosyjskich partnerów szybko zastąpiła kontrahentami z innych krajów. Obserwujemy m.in. istotny wzrost importu niektórych surowców ze Stanów Zjednoczonych, które rozpętały właśnie wojnę handlową. Czy to powód do obaw? – Nie widzę przesłanek, by administracja Donalda Trumpa miała wykorzystywać paliwa jako broń energetyczną – przekonuje Bartosz Kwiatkowski, dyrektor generalny POGP.
Barbara Oksińska Szwedzi blokują budowę wiatraków na Bałtyku, by nie utrudniać działań obronnych. Polska takich planów nie ma. Potrzebne międzynarodowe regulacje
Od wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie nasiliły się akty sabotażu na Morzu Bałtyckim. Aby nie utrudniać potencjalnych działań obronnych, Szwedzi zablokowali rozwój morskiej energetyki wiatrowej na swoim terytorium. W Polsce o takim scenariuszu na razie nie ma mowy, ale są apele o unijne regulacje, które pomogą chronić infrastrukturę krytyczną na Bałtyku.
Barbara Oksińska Europa: Zbyt wcześnie na agonię
Mieszkańcy UE nie tracą znacząco dystansu do USA pod względem poziomu życia. Nie oznacza to jednak, że Niemcy, Włosi czy Francuzi mogą spać spokojnie.
Marek Skawiński 5 najważniejszych informacji z Ministerstwa Finansów. Co czeka polską gospodarkę do 2029 roku
Resort finansów opublikował wieloletni scenariusz makroekonomiczny do 2029 r., a także sprawozdanie z wdrażania realizacji planu budżetowego na lata 2025-2028. Informuje w nich m.in. o obniżeniu prognoz wzrostu PKB, a także zwiększeniu o 30 mld zł przychodów dzięki zamrożonym progom podatkowym.
Marek Skawiński